EDM OPTICAM

Rozwiązania CAM dla elektrodrążarek drutowych EDM

OPTICAM może tworzyć wydajne i elastyczne programy NC dla procesów obróbki elektroerozyjnej, niezależnie od tego, czy chodzi o proste ruchy dwuosiowe, czy o złożone ruchy 4-osiowe. OPEN MIND oferuje teraz sprawdzony moduł OPTICAM do obróbki elektroerozyjnej w ramach swojego oprogramowania CAD hyperCAD-S®.

Elektrodrążarka drutowa EDM pracuje na zasadzie erozji iskrowej i nazywana jest również erozją iskrową lub cięciem drutu. Procesy elektrotermicznej separacji są dostępne jako alternatywa dla procesów cięcia, gdy do produkcji bardzo skomplikowanych geometrii wymagane jest niewielkie obciążenie mechaniczne. Wysoko precyzyjne maszyny CNC przesuwają drut narzędziowy z najwyższą dokładnością pozycjonowania następnie za pomocą erozji iskrowej wycinają zaprogramowany kontur w detalu.

hyperMILL EDM ikona

Sprawdzone rozwiązanie dla elektrodrążarki drutowej

Oprogramowanie OPTICAM CAM służy do wydajnej i bezpiecznej obsługi elektro drążarek. OPTICAM posiada rozbudowane funkcje i wykorzystuje technologiczne bazy danych wszystkich głównych producentów oraz nowoczesne postprocesory do rozwiązywania wszelkich problemów, jakie mogą wystąpić w obszarze elektrodrążarki drutowej.

OPEN MIND oferuje teraz w pełni zintegrowane rozwiązanie OPTICAM dla elektro drążarki drutowej w programie hyperCAD-S®. Jako nowoczesne środowisko “CAD for CAM”, system CAD hyperCAD-S® przyspiesza prace programistyczne. Na jednym modelu można tworzyć programy do obróbki frezarskiej, frezowania i toczenia oraz programy dla elektro drążarki drutowej. Wystarczy tylko przełączyć się pomiędzy modułem OPTICAM do cięcia drutem a oprogramowaniem hyperMILL® CAM.

Rozwiązanie OPTICAM spełnia wszystkie wymagania użytkowników w zakresie integracji, niezawodności i przyjazności dla użytkownika. Integracja ta sprawia, że jest to produkt certyfikowany od hyperCAD-S®.

Funkcje są automatycznie łączone z programem NC: Podczas analizy elementów, geometrie drutu są niezależnie rozpoznawane jako cechy. Powierzchnie lub krawędzie mogą być również wybierane ręcznie dla elektrodrążarki drutowej. Określone obszary mogą być wybierane do tworzenia cech zdefiniowanych przez użytkownika. Optymalna strategia obróbki jest określana dla każdego elementu i natychmiast definiowana za pomocą obszernych baz danych technologicznych.

 • Automatyczne generowanie elementów,
 • Korzystanie z informacji o funkcjach ,
 • Kontrola podcięcia,
 • Maksymalna kontrola kąta stożka i ugięcia UV.

Ścieżki narzędzia mogą być niezawodnie sprawdzone w symulacji 3D. Symulacja kolizji maszyny i demontażu pozwala na dokładne monitorowanie przestrzeni roboczej i zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa. Wyświetlane są wszystkie ustawienia ścieżek, zaciski i głowice maszyn. Czas cięcia można szybko i łatwo obliczyć dla każdej operacji na elektrodrążarce drutowej. Dzięki temu można idealnie zaplanować czas obróbki.

Moduł OPTICAM jest stale dostosowywany do pracy w synergii z najnowszymi funkcjami drążarek drutowych. Dzięki szerokiemu zakresowi funkcji, moduł jest liderem na rynku w dziedzinie cięcia drutem i jest polecany przez wielu renomowanych producentów maszyn. Technologiczne bazy danych są zawsze aktualne, ponieważ pochodzą bezpośrednio od producenta obrabiarek.

Postprocesory są stale udoskonalane przez producenta OPTICAM, firmę Camtek. Camtek jest zawsze w ścisłej współpracy z producentami maszyn, co zapewnia, że postprocesory są zawsze aktualne i niezawodne.

Właściwe strategie dla każdej funkcji: Optymalne strategie obróbki są identyfikowane i natychmiast definiowane za pomocą obszernych technologicznych baz danych w oparciu o ich przydatność do danego zadania obróbczego. Powierzchnie lub krawędzie mogą być również wybierane ręcznie dla elektrodrążarki drutowej tylko dla określonych obszarów lub do tworzenia cech zdefiniowanych przez użytkownika. Wszystkie cięcia są pokazywane w oknie dialogowym cięcia. Ścieżki narzędziowe mogą być później zmieniane.

Strategie obróbki elektroerozyjnej:

 • Obróbka walcowa,
 • Stały i zmienny stożek – również na elementach cylindrycznych,
 • Obróbka czołowa regulowana z automatyczną synchronizacją,
 • Obróbka skośna,
 • Automatyczne gwintowanie i cięcie,
 • Gwintowanie skośne,
 • Automatyczne pozycjonowanie,
 • Automatyczne grupowanie identycznych geometrii,
 • Programowanie wieloczęściowe,
 • Zmienna wysokość płaszczyzny odniesienia.

Strategie dla wydajnej elektrodrążarki drutowej:

 • Nadzorowana i nienadzorowana praca w dzień i w nocy,
 • Strategie uderzeniowe,
 • Cięcie odwrotne,
 • Automatyczne obcinanie mostków,
 • Strategie zdefiniowane przez użytkownika mogą być zapisywane jako szablony.

Przestoje maszyn generują dodatkowe koszty. Rozwiązaniem tego problemu jest efektywny wybieranie kieszeni przy użyciu następujących strategii: kieszenie cylindryczne i stożkowe, 4-osiowe wybieranie kieszeni poprzez powierzchnię*, częściowe wybieranie kieszeni z uwzględnieniem poszczególnych sekcji modelu*.

*Moduł jest dostępny opcjonalnie

Ścieżka pod dowolnie zdefiniowanym kątem pozwala na obróbkę zmiennych wysokości płaszczyzny odniesienia. Pozwala to na tworzenie na obrabianym przedmiocie stałego, cylindrycznego kołnierza o jednakowej wysokości.

Strategia ta pozwala generować obróbkę obtaczającą daną powierzchnie be zagłędbiania. Dzięki temu znacznie zmniejsza się nakład pracy przy programowaniu i umożliwia obróbkę bez nadzoru.

Pozwala na uzyskania odpowiedniej chropowatości kieszeni.

Pozwala na ukierunkowaną kontrolę ścieżki narzędzia w ostrych narożnikach wewnętrznych. Dostępnych jest pięć rodzajów obróbek narożny bez konieczności zmiany modelu.

Kluczowe komentarze lub przydatne instrukcje maszynowe można szybko i łatwo wstawić za pomocą punktów zdarzeń. Operacje maszynowe są podzielone na poszczególne segmenty. W ten sposób możliwe jest oddzielne ustawienie liczby cięć, wartości offsetu, obróbki ołówkowej poza segmentem lub częściowej kieszeni.

Technologie podejścia i wycofania narzędzia mogą być zaprogramowane jako: proste, pod kątem, w kształcie łuku i nachylenia z możliwością przekroczenia konturu cięcia.

OPTICAM zawsze oblicza optymalne otwory wejściowe i znaczniki, niezależnie od tego, czy są one wykonywane w pełni automatycznie i optymalnie, wstępnie zdefiniowane na podstawie projektu, czy wybrane ręcznie. Uwzględniana jest przy tym dowolna, wstępnie zdefiniowana geometria otworów startowych. Rodzaj, pozycja i liczba znaczników może być zdefiniowana automatycznie lub ręcznie. Trójkątne i wielokrotne cechy mogą być również tworzone z wieloma otworami wejściowymi.

Korzyści:

 • Proste i szybkie programowanie maszyn EDM,
 • Zintegrowany z systemem CAD, który pozwala na łatwe przygotowanie danych 3D,
 • Obszerne strategie dla drążarek drutowych od dwóch do czterech osi,
 • Strategie zdefiniowane przez użytkownika mogą być zapisywane jako szablony,
 • Automatyczne generowanie cech,
 • Wykorzystanie informacji pobranych z modelu.

Umów się na prezentację online

5X Pierścień turbiny

Z racji ograniczonych możliwości osobistych spotkań, zapraszamy do skorzystania z cyklu indywidualnych prezentacji online. Każda prezentacja może zostać podzielona na etapy, co stanowi bardzo wygodne rozwiązanie dla osób które jednorazowo nie mogą zagospodarować dużej ilości czasu.
Indywidualnie ustalony zakres prezentacji może obejmować:
– automatyzacja procesu programowania
– programowanie operacji 2,5D oraz 3D
– optymalizacja i obróbki wysokowydajne
– wsparcie programowania wieloosiowych obróbek indeksowanych
– płynne zaawansowane obróbki wieloosiowe 
– symulacja i kontrola kolizji

Dariusz Szczotka

Inżynier sprzedaży CAM
mob: 505 844 580
email: dariusz.szczotka@camtechnology.pl

Czekamy na zgłoszenia

Zapraszamy do kontaktu